en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

İnternetteki Eczacınız

Eczacimiz.com

 
 

 TEİS                   ECZACI ODALARI               SAĞLIK BAKANLIĞI               TEB               TİTCK               SGK               İLAÇ REHBERİ


info@eczacimiz.com

 
 

Bazen ilaçlar reçeteler ve sağlık hakkında kafanıza sorular takılır ama doğru cevabı bulmakta zorlanırsınız. Siz sorun eczacımız cevaplasın.

Hakkımızda
1042
//code.tidio.co/nxkow2aj36e5qkh5budcvwwy48iidrjz.js

Eczacımız'ın amacı, öncelikle insan  sağlığını ve halkın çıkarını gözetmektir. Sağlığa kavuşabilmek için doğru ilaç kullanımı çok önemlidir. Doğru ilaç kullanımı için aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekmektedir: 

*Hekim tarafından konulan doğru teşhis ile ilaçlı ve ya ilaçsız, güvenilir ve etkili tedavinin verilmesinin ardından ilaçlı tedavi olacak ise; uygun ilaç, ilaç dozu ve kullanım süresinin uygun bir reçeteye yazılması şeklide bir yol izlenmelidir. Güncel tanı ve tedavi kılavuzları esas alınmalıdır.


*Hasta varsa alerjik durumunu belirtmeli ve hastanın alerjik durumuyla son kullandığı ilaçlar sorgulanmalıdır.


*Reçetede verilen ilaçlar nasıl, hangi dozda,  hangi sıklıkta, ne kadar saüre kullanılacağı ve hangi koşullarda saklanması gerektiğiyle ilgili hasta tam olarak bilgilendirilmeli ve hasta tarafından tam  olarak uygulanmalıdır.


*İlacın olabilecek yan etkileri ve etkileşime geçebileceği gıdalar ve ilaçlar konusunda hasta ve hasta yakını bilgilendirilmeli hatta olabilecekler konusunda hasta ve hasta yakını kendisi sorgulamalıdır.


*Doğru olmayan saklama koşullarında ilaçların kimyasal yapılarında bozulma olabileceği için ilaçlar kullanma talimatındaki gibi saklanmalıdır. Aksi takdirde  etkisini kaybetmenin yanı sıra zehirlenmeler bile olabilir.


*Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar, dondurucuda dondurarak değil normal dolap kısmında saklanmalıdır.

*Çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda, hamile ve emzirenlerde ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

*İlaç; hekimin önerisi dışında;  çiğnenerek, kırılarak, bölünerek veya suda çözülerek kullanılmamalıdır. Bu konuda hekiminize ve eczacınıza güveniniz.

*İlaçlar ışıktan ve nemden korunarak ve ambalajında saklanmalıdır.

*İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

*İlaç kullanımı yarıda kesilmemeli, hekime danışmadan doz değişikliğine gidilmemelidir.

*İlaç, hekiminiz tarafından önerilen süre boyunca kullanılmalıdır.

*İlaç kullanılırken doz aşmamaya özen gösterilmelidir.

*İlaç dışı alternatif gıdalar ve tedaviye yönelik ürünler bilinçsiz kullanılmamalıdır.

*İlaçların son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli, son kullanma tarihi geçen ve açılmış ambalajlar satın alınmamalı kullanılmamalıdır.


Eczacımız Eraydın Eczanesi

​Aydın ERAYDIN