en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

İnternetteki Eczacınız

Eczacimiz.com

 
 

 TEİS                   ECZACI ODALARI               SAĞLIK BAKANLIĞI               TEB               TİTCK               SGK               İLAÇ REHBERİ


info@eczacimiz.com

 
 

Bazen ilaçlar reçeteler ve sağlık hakkında kafanıza sorular takılır ama doğru cevabı bulmakta zorlanırsınız. Siz sorun eczacımız cevaplasın.

doğru ilaç kullanımı
1074

Eczacımız'ın amacı, öncelikle insan  sağlığını ve halkın çıkarını gözetmektir. Sağlığa kavuşabilmek için doğru ilaç kullanımı çok önemlidir. Doğru ilaç kullanımı için aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekmektedir: 

*Hekim tarafından konulan doğru teşhis ile ilaçlı ve ya ilaçsız, güvenilir ve etkili tedavinin verilmesinin ardından ilaçlı tedavi olacak ise; uygun ilaç, ilaç dozu ve kullanım süresinin uygun bir reçeteye yazılması şeklide bir yol izlenmelidir. Güncel tanı ve tedavi kılavuzları esas alınmalıdır.


*Hasta varsa alerjik durumunu belirtmeli ve hastanın alerjik durumuyla son kullandığı ilaçlar sorgulanmalıdır.


*Reçetede verilen ilaçlar nasıl, hangi dozda,  hangi sıklıkta, ne kadar saüre kullanılacağı ve hangi koşullarda saklanması gerektiğiyle ilgili hasta tam olarak bilgilendirilmeli ve hasta tarafından tam  olarak uygulanmalıdır.


*İlacın olabilecek yan etkileri ve etkileşime geçebileceği gıdalar ve ilaçlar konusunda hasta ve hasta yakını bilgilendirilmeli hatta olabilecekler konusunda hasta ve hasta yakını kendisi sorgulamalıdır.


*Doğru olmayan saklama koşullarında ilaçların kimyasal yapılarında bozulma olabileceği için ilaçlar kullanma talimatındaki gibi saklanmalıdır. Aksi takdirde  etkisini kaybetmenin yanı sıra zehirlenmeler bile olabilir.


*Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar, dondurucuda dondurarak değil normal dolap kısmında saklanmalıdır.

*Çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda, hamile ve emzirenlerde ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

*İlaç; hekimin önerisi dışında;  çiğnenerek, kırılarak, bölünerek veya suda çözülerek kullanılmamalıdır. Bu konuda hekiminize ve eczacınıza güveniniz.

*İlaçlar ışıktan ve nemden korunarak ve ambalajında saklanmalıdır.

*İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

*İlaç kullanımı yarıda kesilmemeli, hekime danışmadan doz değişikliğine gidilmemelidir.

*İlaç, hekiminiz tarafından önerilen süre boyunca kullanılmalıdır.

*İlaç kullanılırken doz aşmamaya özen gösterilmelidir.

*İlaç dışı alternatif gıdalar ve tedaviye yönelik ürünler bilinçsiz kullanılmamalıdır.

*İlaçların son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli, son kullanma tarihi geçen ve açılmış ambalajlar satın alınmamalı kullanılmamalıdır.


Eczacımız Eraydın Eczanesi

​Aydın ERAYDIN

Dikkat Edilmesi Gerekenler